Sosyal Medya Rehberi 2022

Sosyal Medya Rehberi 2022

Sosyal medya şahıs ya da şirketlerin, içeriklerini üretip, fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebildikleri ve hedef kitlelerine uygun şekilde reklam düzenlemelerinin yapıldığı dijital platformlardır. Genel bir tabirle anlatmak gerekirse sosyal medya platformları paylaşımların rahatlıkla yapılabildiği platformlardır. Bu mecralardaki paylaşımların içerisini nasıl doldurmanız gerektiği konusunda hizmetleri sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini veren firmalar aracılığıyla alabilirsiniz. Gönderi paylaşımları bakımından bazı ayrımlar kurumsal ve kişisel hesaplar üzerinden yapılmaktadır.

SOSYAL MEDYA AJANSI

Günümüz şartlarında dijital medya platformlarının gelişmesi, sayesinde sosyal medya oldukça hızlı bir büyüme yaşadı. Böylelikle birçok kurum ve kişi sosyal medya platformları üzerinden paylaşımlarını ticari amaçlara dönüştürdü.  Sosyal medya oldukça akıcı ve insanların fazla vakit geçirmesini sağlarken günümüzde birçok insanda sosyal medya bağımlılığı oluştu. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen işletme ve firmalar profesyonel çözümler sunan sosyal medya ajanslarını tercih etmelidirler.

SOSYAL MEDYANIN GELİŞİMİ

Sosyal medyanın gelişimini takip eden birçok kurum ve kişi sosyal medyanın sunmuş olduğu sonsuz bilgi denizinden yararlanıyor. Sosyal medyanın bilgiye hızlı ulaştırma özelliğinden ötürü birçok şirketin ve dünyaca ünlü markaların sosyal medya hesapları açması iş dünyasında bir hareketlilik yaşanmasını sağladı. Sosyal medyanın sağlamış olduğu yüksek etkileşimden ötürü eğitim, araştırma, bilgilendirme ve görsel paylaşım bakımından kapılarını ardına kadar açmıştır.

Kullanıcıların birçoğu makaleleri, fotoğraf ve diğer içeriklerle alakalı haber ve blog sayfalarına gitmeden önce sosyal medya sayesinde bu konular hakkında daha kolayca bilgi alabilir hale gelmiştir. Sosyal medya aktifliğinin yanında güncelliğini de koruyor. Gün içerisinde aktif trafiğin sürekli olarak artmasından ötürü kişiler ve kurumlar tarafından sosyal medya platformlarının vazgeçilmez olması kaçınılmaz hale geldi.

Sosyal medyanın kullanıcılara yönelik olmasından ötürü bu mecralarda herkesin özgürce düşüncelerini ifade etmesi, insanların sosyal medya platformların sempatisini arttırdı. Sosyal medya doğru bir kullanım durumunda güçlü bir reklam aracı haline gelir. Bu bakımdan markaların ve işletmelerin en büyük silahlarından biri sosyal medya platformlarıdır.

Markaların her geçen yıl sosyal medya ve reklam platformları için ayırdıkları bütçe milyar dolarları geçmektedir. Ancak burada önemli olan konu ayrılmış olan bütçenin doğru stratejiler çerçevesinde kullanılmasıdır.

Sosyal medyayı geleneksel medyadan ayıran farklar nelerdir?

Sosyal medya hızlı bir biçimde gelişimini sürdürüyor ve yeni özelliklerini kullanıcılarına sunuyor. Son dönemlerde Twitter, Facebook, Instagram, Youtube ve Pinterest gibi birçok sosyal medya mecrası oldukça fazla kullanılmaktadır.

İçerik paylaşımı olarak da kullanılan sosyal medya platformlarının geleneksel medyaya göre birçok avantajı vardır. Sosyal medya sayesinde hedef kitleye erişme oranları hesaplanabiliyor. Ayrıca sosyal medya platformlarında birçok kullanıcı tek taraflı bilgi akışı yerine, karşılıklı olarak etkileşim kurma olanağı sağlamakta. Bu durum da karşı tarafı yorumlama ve insanlara düşünce belirtme özürlüğü sunuyor.

Bu mecraların birbirinden ayrılmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri de maliyetin sosyal medya platformlarında, geleneksel medyaya göre daha uygun olmasıdır. Sosyal medya sayfalarınız için ayırdığınız küçük bütçenizle kitlelere hitap edebilirken, geleneksel medya da bu maliyet çok daha fazladır.

Sosyal Medya’da Neden Yer Edinmelisiniz?

Günümüzde birçok kullanıcı sosyal medyayı geleneksel medyadan daha çok kullanılıyor.  Bugün dünyada 4 milyara yakın sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte Instagram, Twitter ve Facebook gibi popüler olan sosyal medya siteleri, markalara müşteriler hakkında önemli bilgiler sunduktan sonra, reklam sektörlerindeki firmaların sosyal medyaya yönelmesi kaçınılmaz bir hal aldı.

Markaya sahipseniz markanızın büyümesi ve satışlarınızın artması için sosyal medya platformlarında yer edinmek zorundasınız. Bunun aksini yaparsanız, ne yazık ki rakip firmaların gerisinde kalırsınız ve güncellikleri kaçırırsınız. Sosyal medya sayesinde müşterilerinizin fikirleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve onlarla istediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Etkili Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Bugünün şartlarında sosyal medya kullanımının artması sadece markalar için geçerli değildir. Tüketiciler kendi aralarında rekabet içerisine girmiştir. Moda ve teknolojinin sürekli olarak değişmesiyle bu yönlerle ilgilenen kişiler ilgilendikleri markaları sürekli olarak takip etmek istiyor. Beğenilen markaları sosyal medya üzerinden takibe alıyorlar.

 Çünkü insanlar için sosyal medya platformları üzerinden ürünler hakkında fikir belirtmek daha kolaydır. Durumun böyle olması, tüketiciyi sayfaya çekmek daha zor oluyor. Markalar bu anlamda stratejik çalışmalar yapmalıdır

Sosyal Medya Planlarınızı Yapın!

Markaların sosyal medyada yapmaları gereken ilk şey, yer almayı planladığı sosyal medya platformlarında, bu platformları neden kullanması gerektiğini bilmesidir. Sonrasında sosyal medya platformlarında hesap oluşturup hedeflerini belirlemelidir. Markalar bu platformlarda amaç ve hedeflerini belirledikten sonra iyi bir strateji geliştirirse başarı kaçınılmazdır.

İyi Bir Kitle Oluşturarak Hitap Edebilirsiniz!

Sosyal medya hesaplarındaki en önemli şeylerden biri gerçek ve organik takipçilere ulaşmaktır. Sayfalarınızı takip eden kullanıcılar gerçek anlamda sizlerin kullanıcıları mı? Yoksa sadece kuru bir kalabalık mı? Bu durumu ayırt etmek oldukça önemlidir. Günümüzde birçok firma asıl önemli olan şeyin takipçi sayısının çok olması olduğuna inanıyor. Fakat gerçek takipçiler ve sadakatli takipçiler her zaman en önemli olan şeylerdir.

 Örneğin; bir Instagram sayfanız var ve 1 milyon takipçisi olan bir butik mağaza hesabınız var. Fakat bir milyon takipçiden sadece 100 beğeni 10 yorum geldiğini düşünelim. 1 milyon takipçinin ne faydası var. Ayrıca bir milyon takipçisi olan sayfadan günlük sadece 5 adet tişört satıyorsunuz. Bunun sizlere hiçbir kazancı yoktur. Gerçek takipçi sayısını öğrenmek istiyorsanız, beğeni ve yorum sayısını karşılaştırıp gerçek organik takipçilerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarındaki Takipçilerinizle Etkileşim Kurun!

Sosyal medya kullanıcılarını aktif bir şekilde dinleyen, isteklerine ve ihtiyaçlarına yönelik içerikler üreten ve paylaşan firmalar kalıcı olarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Instagram konusunda yapılan bir araştırmaya göre markalarla iletişime geçebilen takipçiler daha güvenli bir alışveriş yaparak, bu markalara daha çok sadık kalıyor. Bu tarz hareketler bütün kullanıcılarda pozitif bir etki yaratır. Satış danışmanıyla yakın ilişkide oldukları gibi geleneksel olan mağazacılık mantığını sosyal medyada görmek kullanıcılarda ve alıcılarda markaya karşı ciddi bir güven oluşturur.